Tonya’da hayvancılık ve süt ürünleri sempozyumu yapıldı
13.07.2017

Trabzon Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen Jersey Süt Sığırı Yetiştiriciliği Tereyağı ve Süt Üretimini Geliştirme konulu sempozyum Tonya’da yapıldı.

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, Trabzon Ticaret Borsası, Tonya Belediyesi, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Atatürk Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği, Ofçay ve Veteriner Hekimleri Odası’nın destek verdiği sempozyuma; AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, Tonya Kaymakamı Halit Mengi, Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel, Orman Bölge Müdürü Mümin Döngez, Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürü Cahit Gülbay, Altyapı ve Çevre İzleme Daire Başkanı Ramazan Koçak, Doğu Karadeniz Hayvancılık Kooperatifi Merkezi Birliği Başkanı Osman Salihoğlu, TTSO Meclis üyesi İbrahim Sertel, TTB Genel Sekreteri Şükrü Erüz, tarım ilçe müdürleri, Ziraat Odası yetkilileri ve sektör temsilcileri katıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Cahit Gülbay, Trabzon’da büyükbaş hayvancılığın daha çok süt üretimi için yapıldığını ve son zamanlarda et üretimine dönük besicilik kültürünün de yaygınlaşmaya başlandığına dikkat çekti. Gülbay, Trabzon’un coğrafik yapısı nedeniyle diğer maliyetler dikkate alındığında, sığır yetiştiriciliğinin aile tipi süt sığırcılığı işletmesinin sürdürülebilir olduğu birçok avantajlarından dolayı da jersey ırkı ile çalışıldığını ifade etti. 

Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel de, sempozyumun Tonya’da yapılmasının önemine değinerek, Osmanlı salnamelerine konu olan tereyağının merkezinin Tonya olduğuna vurgu yaptı.

Trabzon Milletvekili Salih Cora da önemli bir sempozyumun tereyağının merkezi olan Tonya’da yapılmasından mutluluk duyduğunu, buradan çıkacak sonuçların ileride rapor haline getirilerek gerekli mercilere ulaştırılacağını kaydederek, “ Bu sürecin takipçisi olacağız. Bu sempozyumdan olumlu sonuçlar çıkacağına inanıyorum. Tonya tereyağı saf tereyağıdır. Bu tereyağı üretimi ile birlikte Tonya’dan çok değerli eğitimciler, bürokratlar, hukukçular, siyasetçiler ve işadamları yetişmiştir. Herkesin büyüyüp gelişmesinde ve yetişmesinde Tonya tereyağının katkısı ve emeği yadsınamaz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden Prof .Dr. Nevzat Artık moderatörlüğünde, Atatürk Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nden Prof. Dr. Armağan Hayırlı, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği’nden Dr. Hüseyin Velioğlu ve Altyapı ve Çevre İzleme Daire Başkanı Ramazan Koçak “Dünyada ve Türkiye’de Süt Sektörü, Tereyağında Coğrafi İşaretleme”, “Jersey Süt Sığırı Yetiştiriciliği ve Beslenmesi”, “Süt Hijyeni ve Süt Desteklemeleri” konularındaki görüşlerini aktardı.

Kaynak: ttso.org.tr
323 kez okundu
Üye Girişi