Trabzon Hasırında "Hologram" Dönemi
12.02.2018

Makine kullanılmadan 31 ile 32 mikron inceliğindeki altın ya da gümüş tellerin ilmek ilmek örülmesiyle yapılan Trabzon hasırı, sahte üretimin önüne geçilebilmesi ve ikinci el satışın tespiti için ilk defa üzerine eklenecek hologram ile satışa sunulacak.

Trabzon Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Ali Yazıcı, Trabzon hasırının Türk Patent ve Marka Kurumu patentli ürün olduğunu belirterek, yapacakları yeni çalışma ile piyasaya önemli bir hizmet sunacaklarını söyledi.

Halen satışta olan ürünlerde Türk Patent'in işaretinin yer aldığına dikkati çeken Yazıcı, "Şimdi yeni bir çalışma olarak hasırların üzerine hologram eklenecek.

Paraların üzerinde yer alan ve bütün bilgileri içinde barındıran hologram sayesinde hasırın orijinal olup olmadığı öğrenilecek.

 Mağazacı da hologramlı ürünleri müşteriye satmak zorunda. Böylelikle ikinci elle mücadele konusunda son derece önemli bir sonuç alacağımızı düşünüyorum." diye konuştu.

Yazıcı, bu çalışmayı yıl içinde hayata geçireceklerini kaydederek, "Bunun yapılmasının yegane sebebi sahtekarlığı önleyerek alın terinin karşılığını alabilmek.

Hologram sayesinde düzen gelecek. Hologramlı satışa sunulan ürünler sayesinde müşterinin aldanmaması sağlanacak. Ayrıca hologramsız ürünler nedeniyle tespit kolaylaşacak." değerlendirmesinde bulundu.

Hologram sayesinde yurt dışından gelen turistlerin ilgisinde de artış beklediklerini vurgulayan Yazıcı, "Dış piyasadaki satışımızı artırabilmek bizim için çok önemli.

İşte hologram bunun için birebir çözüm. Yabancı turist hasıra baktığında kalitesinin ne olduğunu anlayacak." dedi.

Kaynak: dunya.com
552 kez okundu
Üye Girişi