Üreticilerin Fındıkta Alım Heyecanı

Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO), 1 Kasım itibariyle alımlara başlayacak olması, fındığını henüz satmayan üreticileri umutlandırdı. TMO levant kalite fındığı 14 lira, Giresun kalite fındığı ise 14,50 liradan satın alacak. Üreticilerin yarıdan fazlası fındığını sezon başında erkenden satarken, bazı üreticiler de depolarında bekletiyordu.

Fındık üreticileri, TMO'dan internet üzerinden randevu almaya başlarken, serbest piyasada da fiyatların artmasını bekliyor. Serbest piyasada sezon başında 13 lira olan fındık, TMO'nun müdahale alımıyla ilgili belirsizliği nedeniyle 12 lira seviyesine kadar inmişti. TMO'nun 1 Kasım itibariyle devreye gireceğinin açıklanması üzerine, serbest piyasadaki fiyatlarda da artış yaşanmaya başladığı belirtildi. 12-13 lira arasında serbest piyasa fiyatı işlerken, TMO'nun alıma başlamasıyla fiyatların 14 liranın üzerine çıkacağı ifade edildi. TMO'nun levant kalite fındığı 14, Giresun kalite fındığı ise 14,50 liradan satın alacağı belirtiliyor.

'ARACILAR KAR EDECEK'

TMO'nun randevu almaya başlaması fındığını henüz satmayan ve elinde tutan üreticileri de heyecanlandırdı. Ordu'nun Altınordu ilçesinde fındık üreticisi Yusuf Sarı, TMO'nun alımdaki belirsizliği nedeniyle bu yıl 3,5 ton fındığını erkenden ucuza sattığını söyleyerek, "Ağustosta bu fiyat açıklansa daha iyi olurdu. Burada aracılar kar edecek. Fındığını halen satmayıp elinde tutanlar için iyi. Hiç değilse TMO gelecek sezonda bu fiyattan fındığı alsın. Bundan sonra fiyat olsa ne olacak. Burada kim kazandı onu sormak lazım, fındıktan başka geçimimiz yok. Hayvancılık var ama yem fiyatları arttı oda yok. Elimizde bir tek fındık var. Bin 200 rakımda başka bir şeyde olmuyor" dedi.


Kaynak: Haberler.com
38 kez okundu
Giriş
Üye değil misiniz? Altın Üye ya da Gümüş Üye olmak için tıklayınız.