Tofaş’ın gönüllü eğitmenleri çocuklara kodlama öğretiyor

Tofaş, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Direktörlüğü ve Tofaş Akademi iş birliğiyle, geleceğin şekillenmesinde etkin rol oynayacak olan “robotik kodlama” ve 3 boyutlu yazıcı konularında örnek bir çalışmaya imza atmayı sürdürüyor. “Çocuklara Kodlama Projesi” ile geçtiğimiz Mayıs ayında, Tofaş çalışanlarının çocuklarının oluşturduğu 16 ayrı grupta yer alan 209 öğrenciye, robotik kodlama konusunda eğitimler veren şirket gönüllüleri, çalışmalarını, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ile koordineli olarak Bursa ve çevresindeki okullarda sürdürüyor. Bu paralelde; T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte belirlenen 6 devlet ilköğretim okulunda öğrenim gören 240 çocuğa, Ekim – Kasım döneminde robotik kodlama konusunda eğitim verilmesi amaçlanıyor. İlki Yavuz Selim İlkokulu’nda gerçekleşen Çocuklara Kodlama Eğitimi’nin yıl bitimine kadar Nurettin-Gülten Kutlucan İlkokulu, Vakıf İlkokulu, Haşim İşcan İlkokulu, Hasan Öztimur İlkokulu ve Emine Sait Uyar İlkokulu’nda düzenlenmesi hedefleniyor.

Yeni neslin kodlama bilgisini içselleştirmesi hedefleniyor

Geçtiğimiz yıl devreye alınan Çocuklara Kodlama Projesi ile Tofaş çalışanlarından oluşan 27 gönüllü eğitmen, üç gün süren eğitimde robotik kodlama konusunun ayrıntılarını ele aldıkları gibi, yaşları 9 ile 11 arasında değişen çocukların gelişim ve öğrenme kapasiteleri hakkında da bilgi sahibi oldu. Program çerçevesinde 16 saatlik eğitim alan öğrenciler; üç boyutlu yazıcı, yapay zekâ ve robotik kodlama ile birlikte geleceğin mesleklerinin nasıl bir değişim sürecinden geçebileceği gibi konuları öğrenme imkânı buldu.

Tofaş, çocuklara yönelik kodlama eğitimi ile ezbere dayalı eğitim sisteminin ötesinde, düşünen, yaratıcı zekâsı gelişmiş, fikirlerini cesaretle ortaya koyan bireylerin yetişmesine katkı sağlamayı amaçlıyor. Eğitim sırasında kullanılan tüm ekipmanın Tofaş tarafından sağlandığı projeyle, daha önce eğitim alan 208 çocuk ile birlikte söz konusu rakamın 2019 sonuna dek 448’e çıkarılması hedefleniyor.


Kaynak: dunya.com
1596 kez okundu
Giriş
Üye değil misiniz? Altın Üye ya da Gümüş Üye olmak için tıklayınız.