Mesleki eğitimde ilk hedef turizm sektörü olacak

Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi arasında imzalanan ve Mesleki Eğitim ile Reel sektörü birbirine entegre edecek Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü’nün Yürütme Kurulu Toplantısı, İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yapıldı.

Toplantıya TTSO Başkanı ve Protokol Yürütme Kurulu (PYK) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Borsamız Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan, Trabzon İl Milli Eğitim Müdürü Hızır Aktaş, Trabzon İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Bünyamin Akyüz, TTSO Başkan Yardımcısı Tolga Avcı, TTSO Meclis Üyesi Aydın Özkurt ile  İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Lütfiye Kul katıldı.

Okul Müdürü Lütfüye Kul, yaptığı sunumda İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Adalet, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi, Grafik ve Fotoğrafçılık, El Sanatları Teknolojisi, Giyim ve Üretim Teknolojisi, Yiyecek İçecek Hizmetleri, Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri alanlarında 805 öğrencinin eğitim gördüğünü vurguladı. Kul okul hakkında PYK üyelerine detaylı bilgiler verdi.

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu da Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü’nün eğitim sistemi ve iş dünyası için tarihi bir adım olduğunu, öğrencilerin bu piyasanın gereklerine göre yetiştirilmesi, istihdama katılmaları veya girişimci olmalarını sağlamayı amaçladıklarını belirterek, Trabzon’da öncelikli sektör olarak turizmi belirlediklerini vurguladı. 

Protokol Yürütme Kurulu toplantısında, Trabzon’da mesleki eğitimde öncelikli hedef sektör olarak turizm seçildi ve İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Yiyecek İçecek Hizmetleri sınavla öğrenci alınacak alan olarak belirlendi. Okuldaki eğitim kalitesinin yükselmesine fayda sağlamak amacıyla protokol kapsamında TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi öğretim görevlilerinin de okulda ders vereceği bildirildi.

Protokol Yürütme Kurulu (PYK) üyeleri daha sonra İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni gezerek Müdür Lütfiye Kul ve alan şeflerinden yapılan çalışmalarla ilgili bilgi aldı, dersleri izledi ve öğrencilerle sohbet etti. 


Kaynak: tb.org.tr
132 kez okundu
Giriş
Üye değil misiniz? Altın Üye ya da Gümüş Üye olmak için tıklayınız.