Yazılım projelerine 20 milyon liraya kadar hibe!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nca oluşturulan Ar-Ge Fonu ile elektronik haberleşme yazılım ve donanım projelerine 10 milyon liraya, uzay ve havacılık yazılım ve donanım projelerine ise 20 milyon liraya kadar hibe verilecek.

Bakanlık tarafından oluşturulan Ar-Ge Fonu ile yeni yıldan itibaren elektronik haberleşme ile uzay ve havacılık yazılım ve donanım projeleri desteklenecek.

2013 yılı başında başlayacak olan başvurular, bir yıl içinde üç dönemde alınacak. Birinci başvuru dönemi 1-31 Ocak, ikinci başvuru dönemi 1-31 Mayıs, üçüncü başvuru dönemi 1-30 Eylül arasında olacak. Değerlendirme dönemi ise yıl içinde her başvuru döneminden sonra gelecek. Buna göre, birinci değerlendirme dönemi 1 Şubat-31 Mart, ikinci değerlendirme dönemi 1 Haziran-31 Temmuz ve üçüncü değerlendirme dönemi 1 Ekim-30 Kasım arasında gerçekleşecek.

Bakanlığa gelen projeler, evrakın incelenmesinin ardından Ön Değerlendirme Grubu'na gönderilecek. Burada, projelerin mevzuata uygunluğu ve Haberleşme Genel Müdürlüğü ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından belirlenen öncelikli projeler arasında bulunup bulunmadığı tespit edilecek.

Daha sonra, Proje Değerlendirme Grubu, projelerin ne kadarının ne kadar süreyle destekleneceğini belirleyecek. Proje Değerlendirme Grubu (PDG) tarafından onaylanan projeler, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın onayına sunulacak. Bakan Yıldırım'ın onayından geçen projenin sahibi ile bakanlık yetkilileri arasında sözleşme imzalanacak.

Haberleşmeye 10 milyon lira, uzay ve havacılığa 20 milyon lira

Başvuru yapan kuruluş, başvuru tarihinden önceki 1 yıl süresince aktif olarak faaliyette olduğunu belgeleyecek. En az biri araştırmacı olmak şartıyla en fazla 5 kişi, bir araya gelerek ortak proje başvurusunda bulunabilecek. Bu durumda bir araştırmacı, asıl proje sahibi olarak proje başvurusunda belirtilecek.

Bir kuruluşun veya araştırmacının, bir başvuru dönemi içerisinde ancak bir proje başvurusu kabul edilecek. Ortak yapılan proje başvurularında, ortaklar arasında yer alan kuruluş veya araştırmacıların tek başına veya başka bir grup içerisinde yer alarak yapacağı proje başvuruları kabul edilmeyecek.

Elektronik haberleşme alanında destek kararı alınan projelere verilecek destek tutarı en fazla 10 milyon lira, havacılık ve uzay alanında destek kararı alınan projelere verilecek destek tutarı ise en fazla 20 milyon lira olacak.

Bakanlık, strateji ve politikaları doğrultusunda tutarları her yıl en fazla yüzde 20 oranında değiştirebilecek. Bu kapsamda yapılan değişiklik Bakanlığın internet sitesinde duyurulacak.

İlk aşamada hibenin yüzde 20'si ödenecek

Bakanlık tarafından Ar-Ge Fonu'ndan verilecek hibenin, projenin hayata geçirilmesindeki ilk aşamada yüzde 20'si proje sahibine verilecek. Hibenin yüzde 30'luk kısmı ilerleyen süreçte ödenecek, geriye kalan yüzde 50'lik kısım ise proje tamamlandıktan sonra teslim edilecek.

36 aya kadar verilecek hibe ödemesi, gerek görülmesi halinde 6 ay daha uzatılabilecek.

Desteklenecek projelerin sayısında herhangi bir sınırlama olmayacak.


Kaynak: Anadolu Ajansı
1159 kez okundu
Giriş
Üye değil misiniz? Altın Üye ya da Gümüş Üye olmak için tıklayınız.